نئوپان چیست؟

10 / 10
از 1 کاربر
« بازگشت به لیست اخبار | شنبه 13 آبان 1396 در ساعت 11 : 42 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

نئوپان از به هم فشردن خرده چوب های اضافی، خاک اره و تراشه های حاصل از چوب و در کل از ضایعات چوب و چسب که تحت فشار و حرارت قرار می گیرند تولید می شود و یک فراورده کامپوزیتی (ترکیبی) محسوب می شود.

ابتدا تکه های چوب را با دستگاه هایی خرد و الک می کنند و به دودسته ریز و درشت تقسیم می کنند سپس آن ها را رطوبت گیری می کنند و برای اینکه نئوپان تولید شده دارای خاصیت ضد آب باشد و در برابر آتش مقاومت داشته باشد، آن را با موادی مثل رنگ، وکس، رزین و عوامل رها سازی مخلوط می کنند. این مایع باید به شکل یکنواخت پهن شود تا همه جای کار از هماهنگی و چگالی و وزن یکسانی برخوردار باشند.

عملیات فشرده سازی تنها یک بار انجام نمی گیرد بلکه برای گرفتن بهترین نتیجه و اینکه خرده های چوب و چسب کامل به خورد هم بروند و مستحکم شود چندین بار این کار انجام می شود و سپس بعد از سرد شدن و سنباده خوردن قابل استفاده می شود.

یکی از معروف ترین نوع نئوپان، OSB است که حاصل تراشه های چوب است که در این مدل تراشه های چوب کاملا قابل دیدن است. قیمت کم، وزن کم از مزایای نئوپان محسوب می شود و برای مبلمان آماده و مبلمان از پیش ساخته مناسب می باشد. همچنین نئوپان هنگامی که رنگ شود بسیار از چوب زیباتر می شود.

 اما از معایب نئوپان می توان به استحکام کم آن اشاره کرد که تحمل وزن سنگین را ندارد. نئوپان برخلاف چوب که سازگار با طبیعت است به علت استفاده  از مواد شیمیایی داخل آن هماهنگی خوبی با طبیعت را ندارد و برای سلامتی انسان مضر است. عیب دیگر نئوپان این است که در برابر رطوبت برجسته می شود و حتی رنگ آن از بین می رود.

نئوپان از چوب معمولی یکنواخت تر و ارزان تر است و همین باعث شده که هنگامی که نیازی به استحکام زیادی نیست از نئوپان استفاده می کنند.  البته هر چه نئوپان تراکم بیشتری داشته باشد استحکام آن نیز بیشتر است ولی در کل در جاهایی که احتیاج به استحکام و قدرت بالایی داریم از نئوپان استفاده نمی کنند. به همین جهت است که برای در ضد سرقت به هیچ عنوان از نئوپان استفاده نمی کنند زیرا یکی از مشخصه های در ضد سرقت استحکام آن است که نئوپان فاقد چنین خاصیتی می باشد.

کاربردهای نئوپان در کابینت سازی، ساخت کمد و قفسه و درهای اتاق خواب و آشپزخانه و هر جا که با رطوبت سرکار ندارد می باشد. همچنین استفاده از نئوپان در دکوراسیون داخلی و کف سازی بسیار استفاده می شود.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :